Bakır Büyüme Endişeleri İle Düştü (LME)

bakir-fiyatlari

 

Bakır, küresel teşvik tedbirlerinin büyümeyi desteklemeye yetmeyeceği ve bunun da bakır talebini olumsuz etkileyeceği endişeleri ile değer kaybetti. Sanayi metalleri düştü.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 1.1 düşerek ton başına 8,185 dolara kadar geriledikten sonra, Tokyo saati ile 11:34'te 8,234 dolara geldi. Metal bu ay yüzde 8.1 ile Ocak ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştiriyr ve ikinci ayı da yukarıda kapatmaya yönlendi. Aralık vadeli bakır kontratı yüzde 0.2 düşerek, New YorkComex piyasasında pound başına 3.7510 dolara indi.

Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, dün, merkez bankası tarafından yapılan daha fazla tahvil alımının muhtemelen ABD büyümesini desteklemeyeceğini ve bankanın güvenilirliğine zarar verebileceğini söyledi. Japonya'nın en büyük imalatçıları, Çin'deki yavaşlama ve Avrupa krizinin ihracatı olumsuz etkilemesi sonucu, Bloomberg News'un anketine göre, bu çeyrekte daha kötümser beklentiler içinde.

Dongxing Futures Co. analisti Zhang Tianfeng, "Fiziki piyasada iyileşme yok ve bakırın önümüzdeki birkaç haftada aşağı trend göstermesini bekliyorum" dedi.

1 Ekim'de açıklanacak olan Japonya Merkez Bankası Tankan Raporu'nun, Bloomberg'in anketine katılan 12 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, eksi 4 seviyesine inmesi bekleniyor. Bu durumda, Japonya'da dört çeyrek üst üste kötümser büyük imalatçıların sayısı iyimserlerden daha fazla çıkmış olacak. Bu, Japonya'nın 2010'un ortasında küresel resesyondan çıkmasından bu yana en uzun süreli kötümserlik dönemini işaret ediyor.

Fed 13 Eylül'de parasal genişlemenin üçüncü turunu açıkladı ve Japonya Merkez Bankası geçen hafta, varlık alımı yapan fona ekleme yapacağını duyurdu. Şanghay'da bakır stokları, ihracat primlerinin son dört ayın en düşük seviyesine inmesi ve bunun, yaz durgunluğunun ardındanÇin'de talebin beklendiği kadar artmıyor olabileceğini işaret etmesi ile birlikte, muhtemelen rekor seviyeye çıktı.

Ocak vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.2 yükselerek ton başına 59,300 yuana çıktı. Çin'de piyasalar gelecek hafta Ulusal Gün tatili nedeniyle kapalı olacak.

LME'de, Aluminyumkalayçinkonikel ve kurşun değer kaybetti.

Kaynak : Bloomberg                                                                        26 Eylül 2012 Çarşamba, 10:09

 

Kurumsal

Tuesday, 25 September 2012

Written by Super User

hakkimizda m

“ERKAN KALO” A.Ş. 35 yıllık elektrik sektörü tecrübesi ile Marmara bölgesinde hizmet veren Üçler Elektrik tarafından Kocaeli ilinde kendi öz kaynakları ile 2010 yılında yatırımına ve 2011 yılında Tesisat Kabloları ve 0,6/1 kV Bakır ve Alüminyum

Bize Ulaşın

Thursday, 04 October 2012

Written by Super User

ERKAN KABLO
İMALAT PAZARLAMA SANAYİ

Tel-1: 0262 433 23 14
Tel-2: 0262 433 23 15
Fax   : 0262 433 23 07
e-mail :  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Teknik Bilgiler

Tuesday, 09 October 2012

Written by Super User

Tanımlar;

AKIM: İletkenden birim zamanda geçen elektrik yükü miktarıdır,

 Iqt0

Bir iletkenin kesitinden saniyede bir Coulomb elektrik yükü geçerse, akım şiddeti 1 Amper olur.

Q:Elektrik yükü miktarı (Coulomb),

t : Akım şiddeti (saniye), 

 I : Akım şiddeti (Amper),

Devamını Oku..>